Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Discussion] Turkish Language Pack

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Steve Machol
    replied
    Since people continue to ignore our requests to only post in English, this thread is closed.

Leave a comment:

• satbilforum
    replied
    teşekkür usdam

Leave a comment:

• Floris
    replied
    Originally posted by gulsahd View Post
    ya arkadaşlar konuyla alakasız ama bulamadım
    vbulletin 3.6.1 kullanıyorum ana sayfa yapmak istiyorum foruma link verip yönlendireceğim. joomlanın bi sürü portal anasayfa templatelerini buldum ama vbulletinin yok... bilen var mı napıcam?
    Our forums are english only, thank you.

Leave a comment:

• gulsahd
    replied
    ya arkadaşlar konuyla alakasız ama bulamadım
    vbulletin 3.6.1 kullanıyorum ana sayfa yapmak istiyorum foruma link verip yönlendireceğim. joomlanın bi sürü portal anasayfa templatelerini buldum ama vbulletinin yok... bilen var mı napıcam?

Leave a comment:

• vbuser99
    replied
    I remember bringing this subject up last year, kindly asking for an official Turkish Lang XML file.

A language file is extremely important in vbulletin, on number of forums people even can not ask for lost password, because incorrectly prepared lang file will redirect to a non-existing page.

I suggest, vb charge $5-$10 extra, if people want official language file with the software license.

i.e:
    Owned license: $160
    Owned license with Turkish language pack: $170

thanks.

Leave a comment:

• ilyas
    replied
    Originally posted by Steve Machol
    We can't be expected to adequately moderate our own forums if we cannot read the posts.
    That's actually a matter of time depending on the quantity of (paying) Turkish vBulletin users.

When reached to the amount of users, an officially moderated Turkish section or a seperate official Turkish forum (&support) will be profitable for sure.

So when the time comes, I hope you'll be able to do these improvements (not just Turkish Language of course) and outsource foreign moderator(s) for your International Expansion's sake.

I must add that, lots of international provider companies are unsuccessful in foreign customer relations.

So... Good luck...

Leave a comment:

• Steve Machol
    replied
    We can't be expected to adequately moderate our own forums if we cannot read the posts.

Leave a comment:

• ilyas
    replied
    Originally posted by Steve Machol
    Please post English translations of your posts. Otherwise I will be forced to close this thread. Thank you.
    The subject goes on about an official public translation to be done at least by the registered Turkish users.

I know it makes it impossible for you to moderate this thread, but it really becomes a nightmare to translate everything written in Turkish. And I'm sure everybody may not be able to translate their posts to a foreign language.

As a paid customer; I'm still translating the script, because the Turkish packs don't suit at all. And I still have to use phpBB during this time.

I'm sure; after paying the fee, nobody would like to work on translation instead of using the script. That means; an official Turkish translation will work for you too.

Hope we'd find a solution to this...

Leave a comment:

• Steve Machol
    replied
    Please post English translations of your posts. Otherwise I will be forced to close this thread. Thank you.

Leave a comment:

• satuk
    replied
    herkese merhabalar,

bize bölüm acmalarindan ziyade ilk önce tam anlamiyla bir türkce dil paketini hazirlamak icin bir grup kurabiliriz..

piyasada elime ne kadar türkce dil paketi gectiyse hepsini yükleyip denedim.. fakat elimde olanlarin yüzde 90 ni reklamlarla dolu.. bana cok itici geliyor.. kimisi emek verdim kapi gibi de reklami koyarim cinsinden.. bilmiyoru m ama beni bu cok üzüyor.. ben isvicreden bir ögrenciyim ve bu grubda görev almak isterim.. elimden geldigince yardim ederim..

yani söyle dört dörtük bir dil paketi.. herseyiyle türkce..

örnek olarak User CP`yi kimisi"Üye Sayfaniz" kimisi "Kontrol Paneli" kimisi de baska birsey demis.. böyle durumda oylamayla cözüm bulunur diye düsünüyorum..

atiyorum 1000 tane tümcecik varsa bunu da 10 bölse herkese 100 tümceciklik is düsecek.. basi da bence bu konuda en cok emegi gecen yapisn

hoscakalin..

Leave a comment:

• ilyas
    replied
    Şimdi indirdim paketi. 3.5.3 Versiyonu var bende. Umarım uygunlukta problemler çıkmaz.

Çeviri ve zahmet için teşekkürler Uğur Bey...

Leave a comment:

• Ugur Cetin
    replied
    Originally posted by ponky
    çok teşşekkür ederim ugur kardeş sorun cözüldü

(bu gurubun mesajını daima onayla) ben bunu tam tersi anlıyordum.
    Sevindim, iyi çalışmalar, başarılar...

Leave a comment:

• ponky
    replied
    çok teşşekkür ederim ugur kardeş sorun cözüldü

(bu gurubun mesajını daima onayla) ben bunu tam tersi anlıyordum.

Leave a comment:

• Ugur Cetin
    replied
    Originally posted by ponky
    İyi işte illaki hatayı gözünemi sokmamız gerekli (kızma şaka )

Hatanın nerde olduğunu anlamak için iyi bir göz ve birazda Türkçe yeterli

Bak bu gurubun mesajını daima onayla diye bir kısım var orası hayır olması gerekiyor...

Sorunun çözülecektir orayı hayır yapınca...

Sevgiler.

Leave a comment:

• ponky
    replied
    suraya bakarmısınız

http://www.elithediyelik.com/izin.JPG

Leave a comment:

widgetinstance 262 (Related Topics) skipped due to lack of content & hide_module_if_empty option.
Working...
X